Kariyer Planlama

EĞİTİM VE DANIŞMANLIK BİRİMİ

Kariyer Danışmanlığı

 

Kariyer sözcüğü Fransızca carriére kelimesinden gelir ve güzergâh, tutulan yol, meslek anlamlarına gelmektedir.

 

Üniversitenin ilk yılından itibaren, hatta mezuniyetinizden sonra bile kariyerinize nasıl yön vereceğiniz konusunda desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Kariyer hedeflerinizi belirlemek ve bu hedeflere ulaşmanızda koçluk veya danışmanlık desteği almak için kariyer danışmanlarımızla bire bir görüşebilirsiniz.

 

Kariyer Danışmanlığı;  bireylerin iş hayatına başlamadan ya da başladıktan sonra bilgi, beceri, hedefleri ve neyi neden yaptıklarını saptamak için yapılan çalışmalardır.

 

Kariyer Danışmanlığı kapsamında öğrencilerimiz kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini belirleyip, bu hedefler doğrultusunda bir yol haritası çıkarmaktadır. Bu hedef belirleme çalışmaları kişiye özel olarak yapılmaktadır.

 

Hedefleri belirlerken öğrencilerimizin SWOT ANALİZİ öğrenciyle birlikte çıkartılmaktadır. Bu çalışma sırasında kişiler kendilerine daha önce bakmadıkları bir pencereden bakmaya başlamaktadır.

 

SWOT Analizi; ilk olarak 1960’lı yıllarda Harvard Üniversitesi profesörleri Edmund P. Learned, C. Roland Christensen, Kenneth Andrews ve William D. Guth tarafından geliştirilmiş olup Stanford Üniversitesinde Albert S. Humphrey tarafından yapılan araştırmalar sonucunda şekillenmiştir. SWOT Analizi, dünyanın mevcut ve değişen koşullarında işletmelerin ya da bireylerin gelecekte hayatta kalabilmesi ve yoğun rekabet koşullarıyla baş edebilmesi için strateji geliştirmek amacıyla iç ve dış etki faktörlerin ortaya konduğu bir analizdir. Güçlü ve zayıf yönler iç faktörleri, fırsat ve tehditler ise dış faktörleri temsil etmektedir.

 

Kariyer Danışmanlığında bireylerin güçlü ve zayıf yönleri ile hedefleri ve piyasa koşulları doğrultusunda göz önünde bulundurulması gereken fırsat ve tehditler ortaya koymaktadır.

 

Kariyer Danışmanlığının Kazanımları;

 

  • Nasıl bir işte çalışsam mutlu olurum ya da hangi iş bana daha uygun?
  • İlk önce iş mi kursam yoksa bir şirkette mi çalışsam?
  • Yeteneklerim, güçlü – zayıf yönlerim neler ve gelecekte fırsat ve tehdit olarak beni neler bekliyor?
  • Neler yapmaktan keyif alırım?
  • Hedeflerim neler ve hedeflerim doğrultusunda nasıl ilerleyebilirim?
  • Verdiğim kararları nasıl hayata geçirebilirim?
  • Beni sabote eden unsurlar neler?
  • İş, özel hayat ve okul dengesini nasıl kurabilirim?
  • Kendimi daha iyi nasıl ifade edebilirim?